ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Արփինե Հովհաննիսյանը ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ նստաշրջանում: ԱԺ փոխնախագահը նշել է.
«Խոսքս՝ ուղղված ադրբեջանցի գործընկերներին:
Հիշեք՝ այն ինչ եղավ ու հնարավոր է Հայաստանում, Ադրբեջանում պատկերացնելն անգամ անհնար է:
արդեն մեկ տարի է, այս վեհաժողովում հանդես եմ գալիս որպես Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար եւ այս ընթացքում իմ ելույթներից ոչ մեկը նվիրված չի եղել Ադրբեջանին: Սակայն երեկ մեր ադրբեջանցի գործընկերներից մեկը միտք արտահայտեց, որին չեմ կարող չարձագանքել: Տիկին Ֆատալիեւան այնքան ոգեւորված էր ներկայացնում Ադրբեջանում ընտրությունները եւ այնքան էր ջանում արժանանալու իր իշխանությունների գովեստին, որ ասաց հետեւյալը, մեջբերում եմ. «Մենք անգամ չենք քննարկում Հայաստանում ընտրությունները, նրանք համարվել են թափանցիկ եւ ժողովրդավարական, բայց որոշ ժամանակ անց հայ ժողովուրդը ոտքի ելավ այսպես կոչված «լեգիտիմ» ընտրությունների դեմ եւ սկսվեցին զանգվածային ցույցեր»: Իրականում մեր ադրբեջանցի գործընկերների կողմից նման վարքագիծը նորություն չէ, եւ նրանք միշտ թիրախավորում են Հայաստանը` իրենց խնդիրներից ուշադրությունը շեղելու համար: Այնուամենայնիվ, չարձագանքել անհիմն հնչած մեղադրանքներին նվազագույնն ազնիվ չէ իմ երկրի նկատմամբ: Իրոք, տիկին Ֆատալիեւա, Հայաստանում ընտրությունները թափանցիկ եւ ժողովրդավարական էին, նման գնահատականներ պաշտոնապես տրվել են բոլոր հեղինակավոր միջազգային կազմակերպությունների կողմից:
Սակայն, երբ պարզ դարձավ, որ երկրում առկա քաղաքական տրամադրություններն այլ են եւ չեն համապատասխանում ժողովրդի ակնկալիքներին, նախկին վարչապետը եւ կառավարությունը հրաժարական տվեցին եւ հանձնեցին իշխանությունը: Իշխանության փոխանցման խաղաղ ու ոչ բռնի եղանակը խոսում է Հայաստանում իրական ժողովրդավարության հասունության մասին եւ իմ երկրի ձեռքբերումն է:
Ես հասկանում եմ, որ այս երեւույթն անհավանական է թվում ժողովրդավարության «ալիեւյան» ընկալման համար: Դուք ձեր արժեքային համակարգով չեք հասկանա ինձ: Հարց է ծագում՝ ինչի՞ համար ձեզ պետք է գովերգեն: Կարծում եմ, շատ բան չկա գովերգելու համար: Բոլորը գիտեն, թե ինչ է կատարվում ձեր երկրում մարդու իրավունքների, քաղաքական ազատությունների տեսանկյունից: Բայց դուք բացառիկ երկիր եք ոչ միայն նրա համար, որ ներքաշված եք տարբեր միջազգային սկանդալներում, այլեւ նրանով, որ հաջողեցիք ձեր «արժեքները» բերել նույնիսկ այս վեհաժողով, հաջողեցիք ստվեր գցել, թունավորել այս կազմակերպության արժեքային համակարգը: Սրանք իմ գնահատականները չեն, սրանք արդեն փաստեր են:
Ազնվորեն, ես կարծում եմ, որ Ադրբեջանում կան մարդիկ, ովքեր անհանգստացած են Ադրբեջանի ապագայով: Ես դիմում եմ այդ մարդկանց. դուք իսկապես կարծում եք, որ ձեր ժողովրդավարությունն ապահո՞վ է, որ դուք խնդիրներ չունե՞ք:
Եթե այո, ապա «ամենայն բարիք» ձեզ:
Հիշեք՝ այն ինչ եղավ ու հնարավոր է Հայաստանում, Ադրբեջանում պատկերացնել անգամ անհնար է:
Եվ վերջապես, Արցախի վերաբերյալ հավերժ հնչող շահարկումների մասին:
Հայաստանի գործողությունները ցույց են տալիս, որ մեր թիվ մեկ առաջնահերթ խնդիրը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ ճանապարհով լուծումն է: Եվ կխնդրեի, որ բացատրեք այս վեհաժողովին, թե ինչու եք դուք այս օրերին կրկին զենք եւ զինամթերք կուտակում սահմանին: Պատերազմի՞ եք պատրաստվում....
Ուզում եմ ընդգծել՝ հույս մի՛ դրեք մեր ներքաղաքական հակասությունների վրա: Մենք աջակցում ենք մեր իշխանություններին ազգային միասնության, անվտանգության, ինքնության, արժանապատվության, ժողովրդավարության եւ օրենքի գերակայության ամրապնդմանն ուղղված բոլոր հարցերում»:

The RA NA Vice President, the Head of the RA NA delegation Arpine Hovhannisyan delivered a speech in PACE Session. The NA Vice President noted:
“My word directed to the Azerbaijani colleagues,
Remember what happened and is possible in Armenia, Azerbaijan is even impossible to imagine.
It has been one year that in this Assembly I am Head of Armenian Delegation and during this period none of my speeches has been dedicated to Azerbaijan. However, yesterday one of my Azerbaijani colleagues expressed an idea to which I could not but respond. Mrs Fataliyeva was presenting the elections in Azerbaijan so inspired and was making so much effort to enjoy her authorities’ praise that said the following - I quote: “It is not for the first time that we discuss the elections in Armenia, they were considered transparent and democratic, but after some time the Armenian people stood against the so-called ‘legitimate’ elections and mass demonstrations.” In reality, such behaviour by our Azerbaijani colleagues, and they always target Armenia for deviating the attention from their problems. Nevertheless, not responding the baseless voiced accusations is at minimum not honest towards my country. Indeed, Mrs Fataliyeva, the elections in Armenia were transparent and democratic in Armenia: such assessments have been given by all authoritative international organizations.
However, when it became clear that the political moods existing in country are different and do not correspond the people’s expectations, the former Prime Minister and the government resigned and handed the power. The peaceful and non-violent way of transferring the power speaks about the maturity of real democracy in Armenia, and it is the achievement of my country.
I understand that this phenomenon seems improbable for the ‘Aliyev’ perception of democracy. You will not understand me with your system of values. A question arises: Why should they praise you? I think that there is not much for praising. Everybody knows what’s going on in your country in terms of human rights and political freedoms. But you are a unique country not only that you are involved in different international scandals, but also that you succeeded to bring your ‘values’ even to this Assembly, succeeded to cast shadow and poison the system of values of this organization. These are not my assessments: these are already facts.
Honestly, I believe that there are people in Azerbaijan who are worried about the future of Azerbaijan. I address to those people: Do you really think that your democracy is safe and you have no problems?
If yes, then ‘all the best’ to you...
Remember that what happened and is possible in Armenia, is even impossible to imagine in Azerbaijan.
And finally, about the speculations always being voiced about Artsakh...
The actions of Armenia show that number one prior problem is the solution of Nagorno Karabkah problem through peaceful means. And I would ask you to explain to this Assembly why you again accumulate weapons and ammunition at the border during these days. Are you getting ready for war?
I would like to underline: don’t pin hope on our inner-political contradictions. We support our authorities in all issues directed to the national unity, security, identity, dignity, democracy and strengthening of rule of law.”